poniedziałek, 9 lutego 2015

Ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych.

Bardzo ważne jest zachować ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych , ponieważ nie właściwie użyte czy w zbyt dużych ilościach mogą nam zaszkodzić. Poleciłam koleżance na stosowanie olejku z drzewa herbacianego do pewniej przypadłości, problem zszedł ale pojawił się inny. To był dla mnie znak iż olejek przez nią stosowany, mimo iż zakupiony w aptece ( bardzo tanio) nie ma stopnia terapeutycznego. Po olejkach terapeutycznych jeśli się je dobrze stosuje takie wydarzenie nie powinno mieć miejsca. Tak wiec oto mój dekalog bezpiecznego używania olejków eterycznych:

·      Używaj tylko olejków terapeutycznych
·      Olejki przechowywane w miejscu chłodnym, z dala od dzieci
·      Unikać kontaktu z oczami, ponieważ bardzo piecze. ( jeżeli olejek dostanie się do oka, przemywać płatkiem z olejem lub pełnotłustym mlekiem )
·      Używajcie olejków rozcieńczonych w olejach nośnych ( z kilkoma wyjątkami)
·      Stosujecie odpowiednie ilości: 1 kropla olejku miętowego to jak 26,5 szklanek naparu miętowego
·      Przed użyciem w celach terapeutycznych robimy próbę uczuleniowa. Test można wykonać samodzielnie. Kroplę olejku lub mieszaniny olejków rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzeć w skórę za uchem albo na mostku.
·      Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie stosowania olejków eterycznych w okresie ciąży i przez osoby cierpiące na epilepsję (padaczkę). Aromaterapia powinna być w tym przypadku skonsultowana z lekarzem. Kobietom w ciąży nie zaleca się stosowania olejków: arcydzięglowego, tymiankowego, melisowego, z mięty pieprzowej, jałowcowego, cyprysowego, hyzopowego, lawendowego, majerankowego, różanego, rumiankowego i z kopru włoskiego.
·      Nie smarujemy skory wystawianej na słonce olejkami fototoksycznymi (głównie olejki cytrusowe :cytryna, pomarańcza, grejfrut oraz olejek z korzenia arcydzięgla)
·      Nie przyjmujemy olejków doustnie z wyjątkiem minimalnych stężeń czystych olejków terapeutycznych takich ja: 1-max. 4 krople olejku cytrynowego, mięty pieprzowej oraz oregano tylko terapeutycznych firm takich jak Young Living. W Europie 98% olejków zawiera syntetyczne i chemiczne domieszki, dlatego przyjmowanie doustne jakichkolwiek olejków jest zabronione.
·      Używajcie małego stężenia u dzieci : 1-2 kropli lawendy pomieszanego z olejkiem migdałowym , wystarcza na cale ciało i pod stopy.

Jeśli przeczytacie ulotkę jakiegokolwiek z leków czy antybiotyków, znajdziecie tam wiele skutków ubocznych , bez względu na ostrożniśc stosowania . A o tych najważniejszych nie piszą: czyli wpływu na zagrzybianie organizmu itp. W przypadku bezpiecznego stosowania aromaterapii  terapeutycznej, nie ma ukrytych skutków ubocznych.


2 komentarze:

  1. Aromamarta fajny blog i wpis. Zgodzę się z Tobą, że większość - ogromna większość - olejków jest fałszowana. Dzisiaj wróciłam z apteki z dwoma olejkami, dwóch różnych firm i niestety oba posiadają wypełniacze i syntetyczne kompozycje zapachowe poza olejkiem właściwym, którego nazwa widniej na opakowaniu. Jeżeli chodzi o spożywanie olejków, to np. 3 krople olejku zmieszane z łyżką miodu (np. sosnowego, anyżowy, majerankowy i wiele innych) przyjmuje się w zależności od dolegliwości. Jednak trzeba się naszukać, żeby trafić na taki, który będzie nie tylko do użytku zewnętrznego - czysty, bez wypełniaczy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aromatoterapia jest w moim odczuciu niedoceniana, a wszystkie olejki zapachowe i świece aromaterapeutyczne świetnie poprawiają nastrój jak i działają leczniczo. Super blog.

    OdpowiedzUsuń